LUCHA: Lucha news/results for May 19, including AAA, CMLL, IWRG, and independents (Lucha World)

Posted on 5/19/117 by Bob Magee

LUCHA REPORT FOR 5/19/17
Written By Alfredo Esparza

NOTICIAS
Dragon Lee and Volador Jr. have both gotten off to good
starts in this years New Japan Best of The Super Juniors
tournament. Dragon Lee has beaten Hiromu Takahashi and Marty
Scurll in his first two matches. Volador Jr. beat Tiger Mask
on the first night of the tournament.

AAA announced the winners of the 3rd group in the La Llave a
La Gloria tryouts. The female winners were Sexy Angel,
Hahastari, Black Fury, Mueca de Plata, Lady Dragon, Diosa
Atenea, Ashley and Andromeda. Mueca de Plata is the
daughter of Brazo de Plata and sister of Goya Kong and
Psycho Clown. Diosa Atenea is probably best known for
wrestling in Stardom and comes from the WWS womens
promotion. The male winners were Ciclon Infernal, Royer Boy,
Pequeo Petroneo, Angelical and Pardux.
Sensacional de Luchadores finished up their interview clips
with Black Terry with a final video were they asks him to
share his thoughts on Arena Jalisco, El Toreo, Arena
Naucalpan, Los Temerarios, CMLL, AAA, and himself. Black
Terry also talked about how he ended up living in Mexico
City in another video.

The Crash is selling a Nicho El Millonario t-shirt with
proceeds going to Nichos knee surgery. You can order the t-
shirt thru them thru May 22nd.

Latest MLW Lucha Talk is available for download as we talk
about some of the bigger stars in AAAs 25 years plus we
recap AAAs recent TV show and last Fridays CMLL show.

This weeks CMLL Informa had a Freedom Restaurant
representative, Soberano Jr., Rey Cometa, Mephisto,
Luciferno & Ephesto as guests. They talked about the success
of the Freedom Restaurant in Arena Mexico and gave away
tickets. (You didnt miss much if you skipped that part.)
They aired a clip of Atlantis getting his medal at the
Mexico Legislative Assembly last week.

Rey Cometa & Soberano Jr. talked about their Friday match.
Soberano Jr. grew up a Rey Cometa fan and brought up how the
two have become good friends. (It showed in this segment)
Rey Cometa said he was upset with some fans who suggested
the title was handed to Soberano Jr. Cometa said he earned
it. Rey Cometa wants another hair match with Barbaro
Cavernario. Both Rey Cometa & Soberano Jr. challenged
Mephisto who was seated in the crowd. Mephisto responded by
staring into his cell phone and ignoring them. JCR asked
Soberano Jr. about his girlfriends. Soberano Jr. deflected
that question.

Hijos del Infierno were the final guests on Informa. They
talked about the difficulty of a wrestling schedule and
injuries a lot. Ephesto said that his recent injury that
forced him out of action was caused due to taking a bump
into some chairs. He didnt think much of the injury and
didnt get it checked. The bruise abscessed and required
immediate surgery. Mephisto said he missed some time once
due to an irregular heartbeat and was worried so he went to
the doctor. They did some exams and found that he was ok.

Doctor told him that many athletes experience a heart
condition that needs to be checked to make sure its due to
the activity they are doing and not something worse. Ephesto
then talked about a lot of leg injuries he had early in his
career with a few that he thought could have ended his
career.

Mephisto was asked about his early start in CMLL and brought
up that Negro Casas was one of his first trainers when he
joined CMLL. He said that after their Monday match in
Puebla, he thanked him and told him he was honored to have
been in the ring with him. No mention of the Dinastia Casas
getting a trios title shot.

RESULTADOS
AAA 5/16 Arena Aficion
They honored El Apache at start of show
1. Bronco Gonzalez Jr. & Hijo del Vikingo beat Concord &
Guerrero de Plata
2. Lanzeloth & Mascara de Bronce beat Dalton Bragg & Joe
Lider
Bragg and Lider didnt get along.
3. Faby Apache beat Ayako Hamada in a Reina de Reinas #1
Contenders match.
4. Aerostar/Australian Suicide/Bengala/Drago beat Dark
Cuervo/Dark Scoria/El Mesias/Pagano
Australian Suicide attacked everyone and may have turned
rudo.
Hijo del Fantasma came out for an interview were he
apologized for injuring Texano Jr. who then came out and
attacked him. Security came out to escort Texano Jr. away.
5. Big Mami & Lady Shani beat Goya Kong & La Hiedra
6. Argenis/La Parka/Pimpinela Escarlata/Ricky Marvin beat
Averno/Chessman/Mamba/Super Fly
Pirata Morgan got involved.
7. Monsther Clown/Murder Clown/Psycho Clown beat Dr. Wagner
Jr./Carta Brava Jr./Soul Rocker
Murder & Monsther turned on Psycho Clown. Clowns won when
Dr. Wagner Jr. fouled Murder. Mocho Cota ran in to help out
rest of Poder del Norte.

CMLL 5/14 Arena Coliseo Guadalajara
1. Micro beat Guerrero de la Muerte
2. Javier Cruz Jr. & Tigre Blanco beat Demonio Rojo &
Linterna
3. Black Sugar/El Alteo/Fantastico beat Gran Kenut/Mr.
Apolo/Puma Negro
4. Cosmos/El Yaqui/Smaker beat Difunto/Espectrum/Relampago
Azul via DQ.
5. Magnum/Neutron/Star Black beat Exterminador/Leon
Blanco/Nautilius

CMLL 5/16 Arena Coliseo Guadalajara
1. Malefico & Mr. Apolo beat Capitan Cobra & Magico
2. Arkangel de la Muerte/Difunto/Sangre Azteca beat
Flyer/Stigma/Vaquero Jr.
3. Disturbio/Puma/Tiger beat Astral/Esfinge/Oro Jr.
4. Ephesto/Mephisto/Luciferno beat Blue Panther/Guerrero
Maya Jr./Johnny Idol
5. Caristico/Maximo Sexy/Stuka Jr. beat La
Mascara/Pierroth/Rush via DQ when Rush fouled Caristico.

CMLL 5/16 Arena Mexico
1. Apocalipsis & Artillero beat Bengala & Magia Blanca
2. Mercurio/Pequeo Nitro/Pequeo Olimpico beat
Aereo/Electrico/Fantasy
3. Drone/Fuego/Star Jr. beat Misterioso Jr./Sagrado/Virus
4. Felino/Ripper/Sam Adonis beat Blue Panther Jr./Soberano
Jr./The Panther
5. Rey Cometa beat Barbaro Cavernario via DQ when Cavernario
fouled him.
6. Atlantis/Marco Corleone/Titan beat Hechicero/Kraneo/Mr.
Niebla

IWRG 5/17 Arena Naucalpan
1. Bambino & Satan X beat Fly Tiger & Puma de Oro
2. Aguila Enmascarada/Atomic Star/Guerrero 2000 beat Blue
Monsther/Shadow Boy/Voltar
3. Eterno & Maquina Infernal beat Acero & Picudo Jr.
4. Hijo del Alebrije/Tortuga Mike/Tortuga Teelo beat Lunatik
Xtreme/Skanda/Vortize
5. GYM FILL: Angel Oriental/Aramis/Black Dragon/Demonio
Infernal/Diablo Jr./Kanon/Keiser Drago/Power Bull beat GYM
Lucha Libre Boom: Aspirantito
Jr./Fandango/Boxter/Kilvan/Kronoz/Toxin/Tromba/Yoruba in a
Copa High Power match.
Aramis beat Toxin to win for his team. GYM FILL was
captained by Black Terry while GYM Lucha Libre Boom was
captained by Fantasma de la Opera. After match, a group of
masked men attacked the IWRG/FILL team and revealed
themselves to be Centvrion, Fly Warrior, Latigo, Arez, Mr.
Leo, Septimo Rayo, Fly Star and Los Fulgores. They later
revealed their team name as Indy Nation.

CARTELERAS
U.S.A.
UIPW
5/21 Clela Arena, Los Angeles, CA (Likely moving)
1. Kid Tornado/OG Playboy/Antrax vs. Amazing Jr./Potro
Romano/The Turtle
2. Enigma vs. Ricky The Activist
3. Lady Apache & Cristal vs. Datura & Lady Lee
4. Funny Bone vs. Misterioso (SoCal)
5. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre) vs. Ultimo Shamu &
Shamu Jr.
6. Johnny Mundo & Luchasaurus vs. Super Panda & Mono

FUSION PRO WRESTLING (FPW)
5/28 American Legion Post # 335, Southgate , CA
1. ? vs. ?
2. ?? vs. ??
3. Harlekin/Crazy Love/Meteorik vs. Lady
Lee/Datura/Scarecrow
4. Cholo de Tijuana I/II/III vs. Wama/Warrior/Bionico
5. Hijo de Medico Asesino/Super Boy Jr./Principe Indu
Jr./Ricky The Activist vs. Enigma/Romeo/Kid Tornado/Legacy
6. Nicho El Millonario/Damian 666/Bestia 666 vs. Piloto
Suicida/Acero Dorado/Shamu Jr.

BAJASTARS USA
6/10 San Diego, CA
1. Sexy Rose vs. Dementor
2. Romeo & Urzus vs. Felino Salvaje & Luchador Sorpresa
3. Zarco & Ryan Kidd vs. El Gran Bufalo & Enigma
4. Xtreme Tiger & Rayden vs. Arandu & TJ Boy
5. Pagano vs. Mortiz

MEXICO
LUCHA LIBRE AAA
5/26 Gimnasio Olimpico Juan de la Barrera, Ciudad Mexico
1. Charly Madrid & Tiger vs. Dalton Bragg & Joe Lider
2. Pimpinela Escarlata vs. Mamba
3. Drago vs. Aerostar vs. Bengala vs. Australian Suicide vs.
Lanzelot vs. Mascara de Bronce vs. Raptor vs. Venum
4. El Mesias & Pagano vs. Monsther Clown & Murder Clown
5. La Parka & Ricky Marvin (w/ Argenis) vs. Chessman & Super
Fly (w/ Averno)
6. Psycho Clown/Dr. Wagner Jr./Hijo del Fantasma vs. Soul
Rocker/Mocho Cota Jr./Carta Brava Jr.

5/27 Explanada del Auditorio Benito Juarez, Veracruz
1. Dinastia & Big Mami vs. Mini Histeria & Lady Shani
2. Pimpinela & Bengala vs. Mamba & Dave The Clown
3. Ricky Marvin/Hijo del Fantasma/Argenis vs.
Averno/Chessman/Super Fly
4. Psycho Clown/Texano Jr./La Parka vs. Pagano/Murder
Clown/Monsther Clown

6/4 Gimnasio Municipal Josue Neri Santos, Ciudad Juarez
(Verano de Escandalo)
1. Drago/Aerostar/Bengala vs. Lanzelot/Mascara de
Bronce/Australian Suicide
2. La Parka/Ricky Marvin/Argenis vs. Averno/Chessman/Super
Fly
3. Dark Cuervo & Dark Scoria vs. El Mesias & Pagano AAA
World Tag Team Titles.
4. Pimpinela Escarlata vs. Mamba Bull Terrier, Hair match.
5. Hijo del Fantasma vs. Kevin Kross
6. Dr. Wagner Jr. vs. Psycho Clown vs. Murder Clown vs.
Monsther Clown vs. Carta Brava Jr. vs. Soul Rocker Mask
match

AMERICAN WRESTLING ENTERTAINMENT (AWE)
5/20 Arena Coliseo, Mexicali, B.C.
1. Fly Boy vs. Kamika-C
2. Super Calo Jr. & Genio del Aire vs. Iron Boy & Black Boy
3. Rey Horus vs. Bestia 666 vs. Willie Mack
4. Octagon & Mr. Tempest vs. Villano IV & Jason Viernes 13

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE
5/19 Arena Mexico
1. Magnus & Sensei vs. Akuma & Espiritu Maligno
2. Princesa Sugehit/Silueta/La Jarochita vs.
Dalys/Zeuxis/Amapola
3. Stuka Jr./Guerrero Maya Jr./Drone vs. Dragon Rojo
Jr./Polvora/Bobby Villa
4. Titan vs. Barbaro Cavernario match relampago
5. Atlantis/Angel de Oro/Valiente vs. Ultimo Guerrero/Niebla
Roja/Gran Guerrero
6. Caristico/Mistico/Maximo Sexy vs. Negro
Casas/Mephisto/Ephesto

5/20 Arena Coliseo
1. Stukita & Acero vs. Pequeo Violencia & Pequeo Universo
2. Leono/Principe Diamante/Sangre Imperial vs. Nitro/Canelo
Casas/Templario
3. Estrellita/Vaquerita/Sanely vs. La
Comandante/Seductora/Metalica
4. Rey Cometa/Drone/Fuego vs. Hechicero/Niebla
Roja/Luciferno
5. Rush/La Mascara/Pierroth vs. Angel de Oro/Valiente/Stuka
Jr.

5/21 Arena Mexico
1. Bengala & Fiero vs. El Cholo & Yago
2. Robin/Flyer/Magia Blanca vs. Raziel/Cancerbero/Espanto
Jr.
3. Soberano Jr./Pegasso/Oro Jr. vs.
Sanson/Cuatrero/Forastero
4. Johnny Idol/Stuka Jr./Valiente vs. Sam
Adonis/Kraneo/Barbaro Cavernario
5. Caristico/Atlantis/Marco Corleone vs. Mr. Niebla/Ultimo
Guerrero/Gran Guerrero

5/21 Arena Coliseo Guadalajara
1. Avispon Negro Jr. & Capitan Cobra vs. Quka & Destello
2. El Alteo & Fantastico vs. Mr. Apolo & Guerrero de la
Muerte
3. Tigre Blanco vs. Linterna Match Relampago
4. Metatron/Neutron/Cosmos vs. Rafaga/Leon Blanco/Relampago
Azul
5. Star Black/Joker/Vaquero Jr. vs.
Nautilius/Sadico/Explosivo

5/22 Arena Puebla
1. Espiritu Maligno/Arkalis/Zaeta Roja vs. Camorra/King
Jaguar/El Malayo
2. Marcela/Princesa Sugehit/Sanely vs. Amapola/Reyna
Isis/Tiffany
3. Angel de Oro/Johnny Idol/Stigma vs. Dragon
Rojo/Polvora/Niebla Roja
4. Rush/Pierroth/La Mascara vs. Mr. Niebla/Marco
Corleone/Mascara Ao 2000
5. Mistico/Atlantis/Valiente vs. Ultimo
Guerrero/Euforia/Gran Guerrero

5/23 Arena Mexico
1. Magia Blanca & Sangre Imperial vs. Yago & Grako
2. Shockercito/Ultimo Dragoncito/Stukita vs.
Mercurio/Pequeo Violencia/Pequeo Universo
3. Marcela/Vaquerita/Skadi vs. Dalys/Tiffany/Reyna Isis
4. Drone vs. Disturbio Match Relampago
5. Blue Panther/Johnny Idol/Guerrero Maya Jr. vs. Mr.
Niebla/Negro Casas/Felino
6. Marco Corleone/Atlantis/Titan vs. El Terrible/Rey
Bucanero/Hechicero

5/23 Arena Coliseo Guadalajara
1. El Divino & El Alteo vs. Rey Trueno & Mr. Trueno
2. Robin/Sensei/Magnum vs. Metalico/Hijo del Signo/Difunto
3. Soberano Jr./Esfinge/Starman vs.
Sanson/Cuatrero/Forastero
4. Mistico/Stuka Jr./Angel de Oro vs.
Mephisto/Ephesto/Luciferno
5. Caristico/Maximo Sexy/Valiente vs. Rush/La
Mascara/Pierroth

THE CRASH
5/30 Arena Queretaro
1. Angel Rebelde/Destello/Angelus Fly vs. Crazy Latino/Lobo
La Faye/Hades
2. X-Fly vs. Ursus vs. Atomico vs. Dragon de Oriente 2 vs.
XDanzz Queretaro State Title.
3. Chika Tormenta/Spid Demon/Gremblin vs.
Keira/Kastigador/Vengador
4. Flamita vs. Rey Horus vs. Septimo Dragon
5. Garza Jr./Willie Mack/Jack Evans vs. Laredo Kid/Super
Crazy/Black Taurus
6. Rey Mysterio/Penta El Zero M/Daga vs. Nicho El
Millonario/Damian 666/Bestia 666

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO (DTU)
5/20 Auditorio Municipal Huejutla, Hidalgo
1. Hard Boy/Toto/Masizito vs. Luigi/Irving/Erwing
2. El Gio/El Junior/Poetico vs. Rey Tormenta Jr./Los Nerds
(Kevin & Jimmy)
3. Marcela & Zuzu Divine vs. Amapola & Luchadora Sorpresa
4. Miedo Extremo & Ciclope vs. Ovett & Corsario Negro Jr.
5. Mistico/Draztick Boy/Crazy Boy vs. Psicosis
(Ripper)/Pesadilla/Deluto IV

5/31 Arena Actopan, Actopan, Hidalgo
1. Masizito & Billy vs. Irving & Erwing
2. Toto & Hard Boy vs. Drolux & Flayer Boy
3. De Luto IV & De Luto Jr. vs. Paranoiko & Camuflaje
4. Pardux & Exotico vs. Los Nerds (Kevin & Jimmy)
5. Jason Cade vs. Moria vs. Lokillo vs. Pesadilla
6. Dezmond Xavier & Trey Miguel vs. Draztick Boy & Nio de
Cobre
7. Halloween/Ovett/Corsario Negro Jr. vs. Miedo
Extremo/Ciclope/Crazy King

6/2 Parque de Beisbol, Guadalupe, Zacatecas
1. Hard Boy/Masizito/Billy vs. Luigi/Irving/Erwing
2. Toto vs. Drolux vs. Astro Latino vs. Tornado vs. Ecoloco
Jr.
3. Los Nerds (Kevin & Jimmy) vs. Flayer Boy & Indio Kora vs.
Pardux & Aris Volador
4. Destello vs. Camuflaje vs. Artikus vs. Crazy King vs.
Slayer
5. Jason Cade & Trey Miguel vs. Vengador & Kastigador vs.
Cobre & Crazy Boy
6. Dezmond Xavier vs. Draztick Boy vs. Serpentico vs. Moria
vs. Lokillo
7. Miedo Extremo & Ciclope vs. Rafaga & Chapulin vs. Ovett &
Dr. Polux Jr.

6/3 Auditorio Jose Lopez Portillo, San Luis Potosi
1. Hard Boy/Masizito/Billy vs. Luigi/Irving/Erwing
2. Camuflaje & Toto vs. Lokillo & Drolux
3. Serpentico vs. Pardux vs. Destello vs. Astro Latino vs.
Flayer Boy
4. Moria vs. Jason Cade vs. Kastigador vs. Crazy Boy
5. Miedo Extremo/Ciclope/Crazy King vs. Ovett/Dr. Polux
Jr./Furia Salvaje
6. Dezmond Xavier/Los Nerds (Kevin & Jimmy) vs. Trey
Miguel/Draztick Boy/Nio de Cobre

6/4 Gym Municipal, Irapuato, GTO
1. Hard Boy/Masizito/Billy vs. Luigi/Irving/Erwing
2. Toto & Sirius vs. Drolux & Astro Latino
3. Camuflaje vs. Flayer Boy vs. Pardux vs. Destello
4. Los Nerds (Kevin & Jimmy) vs. Vengador & Kastigador vs.
Chica Yeye & Lokillo NEXO DTU
5. Miedo Extremo & Ciclope vs. Ovett & Dr. Polux Jr.
flourescent light bulb match.
6. Jason Cade & Trey Miguel vs. Draztick Boy & Moria vs.
Cobre & Crazy Boy

6/9 Black Box Tijuana
1. Cobre vs. Juventud Venegas vs. Bufalo Ayala vs. Animal
vs. Demencia vs. Silver Star vs. Xtrago
2. Ovett vs. Mr. Maldito vs. The Platino
3. Vengador & Kastigador vs. Angel Metalico & Viento
4. Xtorm & Tony Casanova vs. Crazy Boy & Pesadilla
5. Draztick Boy vs. Mirage vs. Star Boy vs. Zarco vs.
Fantastik
6. Miedo Extremo & TJ Boy vs. Arandu & Ciclope

FEDERACION UNIVERSAL LUCHA LIBRE (FULL)
5/19 Gimnasio Miguel Hidalgo, Puebla
1. Reyna Dorada vs. Ludark
2. Saru & Shadow Boy vs. Luzbel Jr. & Pequeo Warrior
3. Zumbi & Pibe Alfajor vs. Hip Hop Man & La Mosca
4. Intocable & Silver King vs. Alan Stone & Hijo del
Solitario
5. Blue Demon Jr./Cibernetico/El Zorro vs. Mr. Aguila/Rey
Escorpion/Hijo del Dr. Wagner Jr.
6. Alberto El Patron/Tinieblas Jr./Hijo de Dos Caras vs.
Jack Swagger & UK Hooligans

5/21 Carpa Astros, Mexico City (Distromania)
1. Saru/Shadow Boy/Angel del Amor vs. Luzbel Jr./Pequeo
Warrior/Rider
2. Reyna Dorada vs. Ludark vs. Lady Apache
3. Zumbi & Pibe Alfajor vs. Hip Hop Man & La Mosca
4. Garza Jr./Intocable/Hijo de Dos Caras/El Zorro vs. Silver
King/Pirata Morgan/Alan Stone/Rey Escorpion
5. Blue Demon Jr./Tinieblas Jr./Cibernetico vs. Mr. Aguila &
The UK Hooligans
6. Alberto El Patron vs. Jack Swagger

GENERACION XXI
5/21 Gym Municipal
1. ? vs. ?
2. ?? vs. ??
3. May Aguirre/Principe Dragon/Aduanal vs. Dr. Polux/Black
Marvel/Lucifer
4. Angel O Demonio/El Gio/El Junior/Joven Maravilla Jr. vs.
X-Danzz/Crazy Latino/Angeluz Fly/Perro Negro Jr.
5. Sharlie Rockstar/Licantropo/Guerrero Blench vs. Septimo
Dragon/Dr. Polux Jr./Murcielago Plateado
6. L.A. Park & Hijo de L.A. Park vs. Rush & Pierroth

INDEPENDENT
5/20 Central de Abastos, Ecatepec
1. Calavera Jr. & Fly Danger vs Gander & Luky
2. Aeronix & Mini Kaliwua vs B-Day & Joker
3. Arez/Lunatik Fly/Novasonic vs. Abortex/Ancla/Fly Star
4. Diva Salvaje/Golden/Marcela vs. Drako/Ludark Shaitan/Soy
Raymunda
5. Histeria & LA Park vs. Blue Demon & Super Crazy

5/20 Gym Hercules
1. Rakner & Principe Maravilla vs. Tiger Metal & Mascara de
Angel
2. Amapola & Felina Metalica vs. Tania & Crazy Star
3. Corsario Negro Jr. & Drako vs. As Charro & Fuerza Negra
4. Atomick Star vs. Reasy vs. Sombra Metalica Mask vs.
Hair 3-way
5. Yoruba & Sadico vs. Danger King & Lokillo
6. Solar & Dr. Cerebro vs. Romano Garcia & Black Terry

5/25 Auditorio Carlos Serdan Archavaleta
1. Peligro/Bucanero/Poseidon Jr./F. Del Espacio vs. Nio de
Bronce/Anarkia/Suspec/Atila
2. Poseidon/Rey Pantera/Maldad vs. Faisan Jr./Exorcista
Jr./Tiburon
3. Aero Boy & Bandido vs. Mike Segura & Freelance
4. Keira vs. Lady Maravilla
5. Negro Navarro & Black Terry vs. Dr. Cerebro & Solar
6. Daga vs. Jack Evans vs. Flamita vs. Black Tauro
7. Wotan vs. Penta El Zero M vs. Triple X Jr.

5/28 La Piedad, Michoacan
1. Tyron & Joker vs. Guerrero Dragon & Kratos
2. Thunder Dragon & Cometa Espacial vs. La Bomba & Bazooka
3. Morrigan & Chika Tormenta vs. Princesa Tiger & Sexy Sol
4. Orion & Gladiola vs. Great Eku & Histeria 2.0
5. Penta El Zero M/El Zorro/Jack Evans vs. Mr. Aguila/Black
Taurus/Rey Escorpion

6/1 Gimnasio Municipal Guaymas, Sonora
1. ? vs. ?
2. Muerte Blanca & La Chuyis vs. Angel Eterno & Black
Phantom
3. Destello & Red Power vs. Samoano & Tenebro
4. El Elegido & Argenis vs. Mamba & Estrella Divina
5. Psycho Clown & Aerostar vs. Pagano & Mocho Cota Jr.

6/2 Palenque de la Feria Zacatecas
1. Tormenta Roja/Gerges/Capitan Aguila vs.
Toxico/Thamus/Viento Negro
2. Vaquero de Texas/Lince/Danny Boy vs. Menny
Sanchez/Taurocosis/Apolo Estrada Jr.
3. Cinthia Moreno & Rossy Moreno vs. Lady Apache & Lady
Sensacion
4. Solar & Solar Jr. vs. Negro Navarro & Trauma II
Promociones Big Bear Anniversary trophy
5. L.A. Park & Hijo de L.A. Park vs. Marco Corleone & Sam
Adonis

6/3 Arena Lopez Mateos (50th Anniversary)
1. Lady Maravilla vs. Keira vs. La Magnifica vs. Diosa
Atenea 4-Way for the vacant AULL Womens title
2. Mini Rey Misterio & Luchador Sorpresa vs. Mini Psicosis &
Pentagoncito
3. Golden Magic/Emperador Azteca/Terry 2000 vs. Sadico/Hijo
de Dr. Wagner Jr./Bandido
4. Negro Navarro & Black Terry vs. Caifan & Dr. Cerebro
5. Octagon/Dos Caras/Huracan Ramirez vs. Canek/Villano
IV/Fuerza Guerrera
6. Dr. Wagner Jr. vs. Blue Demon Jr.

6/3 Gimnasio Hercules
1. Mini Black Cat & Zaeta vs. The Morthem & Joker
2. Chamuel & Jessy Love vs. Chico Temido & Juana la Loca
3. Yoruba & Luchador Sorpresa vs. Picudo Jr. & Hercules
4. Sky Man & Rayo Star vs. Freelance & Mike Segura vs. Alas
de Oro & Pegazus
5. Wotan/As Charro/Impulso vs. Romano Garcia/El
Gallego/Holkan

6/3 Gimnasio Benito Juarez, Cuautitlan
1. ? vs. ?
2. Samael/Epitafio/Leviatan/Tormento vs. Rey
Guerrero/Ovett/Gallo Tapado/Halcon Jr.
3. Venum/Lancelot/Mascara de Bronce vs. Mocho Cota Jr./Soul
Rocker/Carta Brava Jr.
4. Scoria & Cuervo vs. Bengala & Argenis vs. Chessman &
Super Fly AAA World Tag Team titles.
5. Psycho Clown vs. Dr. Wagner Jr. vs. El Mesias Chain
match

6/4 Coliseo Coacalco
1. Novasonic/Prehispanic/Canario vs. King/Quetzal/Imperio
2. Fly Star & Toxin vs. Lunatik Fly & Lunatik Xtreme vs.
Osiris & Kaiser
3. Johnny Idol/Pantera/Luchador Sorpresa vs. Sam Adonis/Rey
Gato/Apolo Estrada Jr.
4. Aero Boy vs. Alan Extreme vs. Dinamic Black
5. Dr. Cerebro & Hanaoka vs. Dick Togo & Douki

6/17 Auditorio Municipal de Torreon
1. Dinastia & Mascara de Bronce vs. Lancelot & Mini Psycho
Clown
2. Australian Suicide & Bengala vs. Carta Brava & Soul
Rocker
3. Faby Apache/Lady Shani/Pimpinela Escarlata vs. Goya
Kong/La Hiedra/Mamba
4. La Parka/Aero Star/Drago vs. Silver King Jr./Dark
Cuervo/Dark Scoria
5. Psycho Clown/Texano Jr./Hijo del Fantasma vs. Pagano/El
Mesias/Chessman

INTERNATIONAL WRESTLING REVOLUTION GROUP (IWRG)
5/21 Arena Naucalpan
1. Keiser Drago vs. Atomic Star
2. Shaolin vs. Lunatik Extreme
3. Oficial AK-47 & Oficial Fierro vs. Apolo Estrada Jr. &
Taylor Wolf
4. Aramis vs. Villano III Jr.
5. Veneno/Dinamic Black/Black Dragon vs. Hijo del Pirata
Morgan/Heddi Karaoui/Cerebro Negro
6. Freelance vs. Dr. Cerebro
7. Mr. Electro/Danny Casas/Imposible vs. Black
Warrior/Trauma I/Trauma II

INVASION RCH
6/2 Arena Naucalpan
1. Aramis & Alas de Acero vs. Araa de Plata & Atomick Star
2. Black Terry vs. Impulso
3. Eterno vs. Sadico vs. Mr. Leo vs. Freelance vs. Arez
Copa RCH
4. Psicosis & Histeria vs. Pirata Morgan & Hijo de Pirata
Morgan
5. Tinieblas Jr. vs. Cibernetico vs. Rayo de Jalisco Jr.

KING BULL WRESTLING (KBW)
6/9 Centro de Convenciones Ciudad Madero (w/ Konnan as
special guest)
1. Arsenal/Oro Negro/Shura vs. El Guapo/Patriarca/El Perro
2. Bandido vs. Yoruba
3. Aeroboy vs. Disturbio vs. Sickboy
4. Xtreme Tiger vs. Laredo Kid vs. Demus vs. Ultimo Ninja
5. El Zorro/Electroshock/Jack Evans vs. Mascara Ao 2000
Jr./Hijo del Pirata Morgan/Herodes Jr.
6. Rey Mysterio Jr./Garza Jr./Daga vs. Psicosis/Damian
666/Bestia 666

LUCHA LIBRE BOOM
5/19 Arena Naucalpan
1. Macho I, II & III/Ram El Carnero vs. Fandango/Kid
Jaguar/Dragon Bane/El Pachuco
2. Copa Boom Aguilita
Solitaria/Pinochito/Tritoncito/Pentagoncito/Caramelito/Demus
/Super Loco/Panterita
3. Angel O Demonio/Ovett/Vaquero Ibarra vs. Tortugas Ninjas
(Rafy/Mike/Teelo)
4. Fantasma de la Opera/Carta Brava/Cerebro Negro vs.
Fresero/Herodes Jr./Maldito Jr.
5. Torneo Alto Impacto Septimo
Dragon/Eterno/Suicida/Ciclope/Freelance/Miedo
Extremo/Sadico/Emperador Azteca/Atomic Star/Ninja de
Fuego/Draztick Boy
6. Caristico & Black Tauro vs. L.A. Park & Hijo de L.A. Park

5/20 Parque Papagayo Adventure, Acapulco
1. ? vs. ?
2. Aspirantito/Avatar/Saurom vs. Pocima
Letal/Optimus/Guerrero Jr.
3. Gronda XXX/Cazador/Aspirantito Jr. vs. Sagrado/Demonio
Chino/Enigma
4. Super Muneco/Super Muneco Jr./Super Pinocho vs. Angel O
Demonio/Fantasma de la Opera/Mercurio
5. Atlantis/Marco Corleone/Titan vs. Dragon Rojo Jr./Lizmark
Jr./Super Crazy

5/22 Auditorio Municipal Contla de Juan Cuamatzi
1. La Parkita/Super Pinochito/Aguilita Solitaria vs.
Pentagoncito/Felinito/Oficialito AK47
2. Fantasma de la Opera/Cerebro Negro/Carta Brava vs. Super
Pinocho/Demasiado/Chica YeYe
3. Mr. Niebla/Sagrado/Hijo de Alebrije vs. Mr.
Aguila/Lizmark Jr./Monsther w/ Chuky
4. Octagon & Mascara Sagrada vs. Pirata Morgan & Grond XXX

LUCHA LIBRE Y PASION
6/10 Arena Lopez Mateos
1. Imposible vs. Ciclon Black vs. Emperador Azteca
2. Flamita vs. Sadico
3. AR Fox vs. Aeroboy
4. Rey Horus vs. Jack Evans
5. The King (Rey Fenix) & Jeff Cobb vs. Juventud Guerrera &
Super Crazy

LUCHA MEMES
5/21 Coliseo Coacalco
1. Gato de Ecatepec vs. 19 y Medio
2. Eterno vs. Komander
3. Aramis vs. Star Jr.
4. Silueta vs. Marcela
5. Ares/Belial/Impulso vs. Black Dragon/Dragon/Demonio
Infernal
6. Lady Maravilla & Keira vs. Alas de Acero & Iron Kid
7. Hechicero vs. Solar

6/4 Arena Puebla
1. Jeff Cobb vs. Hechicero
2. Alas de Acero/Aramis/Arez/Belial/Impulso/Iron Kid vs.
Multifacetico/Millenium/Prayer/Arkalis/Rey Samurai/Rey
Apocalipsis
3. Rey Horus & Xtreme Tiger vs. Angel de Oro & Soberano Jr.
4. Keira & Lady Maravilla vs. Marcela & Zeuxis
5. Fuerza Guerrera & Felino vs. Bobby Jack & Toro Bill
6. Black Terry & Negro Navarro vs. Blue Panther & Octagon
CMLL Arena Coliseo Tag Team titles.

MDA
6/18 Arena Coliseo Guadalajara
1. Joker & Sadico vs. Brian Villa & Willy Banderas
2. Esfinge/Star Black/Vaquero Jr. vs. Galactar/El Divo/Vazco
Jr.
3. Rey Horus & Mr. Aguila vs. Xtreme Tiger & Hijo de L.A.
Park
4. Atlantis/Octagon/Mascara Sagrada vs. Satanico/Ultimo
Guerrero/Fuerza Guerrera
5. L.A. Park & Caristico vs. Rush & Mistico
PRODUCCIONES SANCHEZ

5/19 Arena Neza
1. ? vs. ?
2. ?? vs. ??
3. Lady Shani & Mary Apache vs. La Hiedra & Goya Kong
4. Argenis/Bengala/Nio Hamburguesa vs. Carta Brava Jr./Soul
Rocker/Mocho Cota Jr.
5. Psycho Clown/La Parka/Texano Jr. vs. Pagano/Murder
Clown/Monsther Clown

PROMOCIONES HUMO
6/3 Salon Citlali
1. ? vs. ?
2. Diva Salvaje & Rey Gato vs. Piel Roja & Novasonic
3. Sagrado vs. Demasiado
4. Paloma Rouse & Zafiro vs. Reina Dorada & Mystique
5. Skadi vs. Tsunami
6. Felina Metalica vs. Ludark Shaitan
7. Marcela/Dalys/La Comandante vs. Cinthia Moreno/Esther
Moreno/Rossy Moreno

PROMOCIONES JUNIORS
7/19 Auditorio Miguel Barragan, San Luis Potosi
1. ? vs. ?
2. Mascara de Bronce/Lanzelot/Venum vs. Mocho Cota Jr./Carta
Brava Jr./Soul Rocker
3. Pimpinela Escarlata & Mamba vs. Lady Shani & La Hiedra
4. Texano Jr. & Hijo del Fantasma vs. Averno & Chessman
5. La Parka/Psycho Clown/Joe Lider vs. Pagano/Murder
Clown/Monsther Clown

RIOT LUCHA LIBRE
5/20 Arena LLF, Monterrey
1. Psicotico vs. Muerte Extrema
2. Las Muecas del Ring vs. Low Rider & Sammy Guevara
3. Chik Tormenta vs. Christi Jaynes
4. Un Mexicans & Douki vs. Los Mismos de Siempre
5. Ultimo Ninja vs. Flamita
6. Drailon vs. Fly Warrior

RUDOS PRO WRESTLING
6/17 Mercado Las Aguilas, Neza
1. Little Star & Caballero Roco vs. Rey Fantasma & Laberinto
2. Ciclon Black vs. Tornado vs. Kilvan vs. Calibuz vs.
Lunatik Fly vs. Fly Star Fatal 6-way
3. Corsario/Drako/Ancla vs. Terremoto/Kronoz/Chico Che
4. Arez vs. Metaleon
5. Yoruba & Sadico vs. Mr. Leo & Centurion
6. Black Terry vs. Latigo

TORTAS Y CAFE SUPER ASTRO
5/24 Arena Naucalpan
1. Diva Salvaje & Demasiado vs. Black Dragon & Demonio
Infernal
2. Imposible/M. Leon/Diamante vs. Emperador
Azteca/Bandido/Ciclon Ramirez Jr.
3. Hijo de Mascara Sagrada/Keira/Parkita vs. Samoano/Rosy
Moreno/Demus 3:16
4. Torneo del Aire: Laredo Kid/Rey Horus/Flamita/Golden
Magic/Jack Evans/Super Astro Jr./Xtreme Tiger/Ninja Jr.
5. Rey Fenix (US)/Daga/Garza Jr. vs. Hijo de Dos Caras/Hijo
de Dr. Wagner Jr./Hijo de L.A. Park
6. Super Astro/Cibernetico/Silver King vs. Damian 666/Nicho
El Millonario/Bestia 666
7. L.A. Park& Rey Escorpion vs. Penta El Zero M & El Zorro

VAMPER REVOLUTION
5/25 Escuela Preparatoria Oficial 87, Atizapan
1. Corsario & Mini Cibernetico vs. Bryan El Stripper & La
Parkita
2. Zeuxis/Tiffany/Keira vs. Marcela/Lady Maravilla/Diosa
Quetzal
3. Canek Jr./Hijo de Porky/Tyson vs. Oriental/Drone/Robin
4. Hysteria/Dragon Rojo Jr./Polvora/Monster vs.
Alebrije/Gronda/Stuka Jr./Vamper
5. Mr. Niebla/Pirata Morgan/Rey Bucanero vs. Maximo/La
Mascara/Valiente

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA
PROMOCIONES CHOLO DE TIJUANA
5/27 Plaza de Toros, Tijuana
1. ? vs. ?
2. ?? vs. ??
3. Marcela & Rossy Moreno vs. Lady Lee & Baronesa
4. X-torm & Zarco vs. Enigma & Angel Metalico
5. Ultraman Jr./Black Silver Jr./Miss Gaviota vs. Tony
Casanova/TJ Boy/Arandu
6. Barbaro Cavernario/Histeria/Pakal vs. Acero Dorado/Piloto
Suicida/Shamu Jr.
7. Negro Casas/Valiente/Diamante Azul vs.
Mephisto/Ephesto/Luciferno
8. L.A. Park/Atlantis/Mistico vs. Pierroth/Rush/La Mascara

PROMOCIONES EMW
5/19 Auditorio Fausto Gutierrez, Tijuana
1. Cardenal & Clasico vs. Tapatio Jr. & Fantastik
2. Pimpinela Escarlata & Octagoncito vs. Mamba & Mini Abismo
Negro
3. Mascara de Bronce & Venum vs. Super Fly & Averno
4. Heredero de Rey Misterio & Drago vs. Hijo del Medico
Asesino & Dave The Clown
5. Dr. Wagner Jr. & Ayako Hamada vs. Kevin Kross & Kobra
Moon























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































More Indie Articles